CENTRUM VZDĚLÁVÁNÍ
A ROZVOJE DĚTÍ
VYŠKOV

Ing. Jana Jeglová
jeglovajana@seznam.cz
Tel: 607 657 108

Příprava do školy a pomoc s domácími úkoly jsou potřebné již od 1. třídy

Příprava do školy a pomoc s domácími úkoly jsou potřebné již od 1. třídy

 

Pro děti je přechod ze školky do školy velmi zátěžovým obdobím – ocitnou se v jiném prostředí, s jinou paní učitelkou, mění se i dětský kolektiv a hlavně není to jen o hraní, ale o získávání vědomostí a osvojování si nových informací. Nemůžeme proto spoléhat jen na to, co se děti naučí ve škole, ale můžeme jim my rodiče pomoci toto období lépe zvládnout tím, že pomáháme s přípravou do školy i domácími úkoly.

V 1. třídě se učíme základy – znát i psát písmenka, spojovat je do slabik a tvořit slova, věty, číst text a porozumět mu, poznat čísla, umět je poskládat po sobě do řady, odlišit větší číslo od menšího, sečíst dvě čísla i je odečítat.

Již od 1. třídy můžeme tedy přípravu rozdělit na několik základních částí:

1) písemné či ústní úkoly

2) běžné opakování učiva (pravidla pravopisu, početní operace, později i slovíčka z cizího jazyka)

3) opakování učiva, které dítěti dělá problémy

Základem je komunikace a pravidelnost - ptát se, jak se dítě mělo ve škole, co probírali nového, co říkala paní učitelka / pan učitel na vypracovaný domácí úkol. Procvičujeme tím paměť, dítě si lépe zapamatuje probírané učivo, podporujeme také slovní vyjadřování dítěte a pravidelností dosáhneme toho, že dítě tuto činnost bude považovat za běžnou a naprosto přirozenou.

Nezapomínejme, že učení může být i zábavné, důležité je to hlavně pro nejmenší školáky - můžeme např. počítat stromy, či červená auta cestou do školy, podporovat paměť a logické myšlení u dětí hraním různých her, číst spolu knížky, povídat si příběhy, či jen o tom, co se událo za celý den ……

A hlavně, dítě musí vidět v učení smysl, mít motivaci, proto jim vysvětlujme, k čemu je vzdělání důležité.

Zpět na seznam aktualit

©2017 - Ing. JANA JEGLOVÁ – Centrum vzdělávání a rozvoje dětí Vyškov | Webdesign: IR-webdesign, tvorba web stránek Vyškov | Odkazy